Anthony Fauci Pazar günü NBC'nin Meet the Press programına verdiği demeçte, "Bu konuda hiç şüphe yok, [Omicron] olağanüstü bir yayılma yeteneğine sahip" dedi.

 ABD hükümetine pandemi konusunda tavsiyede bulunan Dr Fauci, varyantın artık "dünyayı kasıp kavurduğunu" söyledi. 

Ülkeler, ağır mutasyona uğramış varyant yayıldıkça önlemleri sıkılaştırıyor.

 Avrupa'da, Fransa ve Almanya seyahat kısıtlamaları uygulayanlar arasında yer alıyor ve Hollanda Noel boyunca sıkı bir sokağa çıkma yasağı getirdi.

 

 

 

COVID-19 ve PCR Testi

COVID-19 için burun sürüntüsü PCR testi, COVID-19'u teşhis etmek için doğru ve güvenilir bir testtir. Pozitif bir test, muhtemelen COVID-19'unuz olduğu anlamına gelir. Negatif bir test, test sırasında muhtemelen COVID-19'unuz olmadığı anlamına gelir. COVID-19 semptomlarınız varsa veya COVID-19 testi pozitif çıkan birine maruz kaldıysanız test yaptırın.

PCR testi nedir?

PCR, polimeraz zincir reaksiyonu anlamına gelir. Virüs gibi belirli bir organizmadan genetik materyali tespit etmek için yapılan bir testtir. Test sırasında virüs sizde varsa, test bir virüsün varlığını algılar.

COVID-19 PCR testi nedir?

COVID-19 için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi, üst solunum yolu numunenizi analiz ederek COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin genetik materyalini (ribonükleik asit veya RNA) arayan moleküler bir testtir. Bilim adamları, örneklerden küçük miktarlardaki RNA'yı, varsa SARS-CoV-2 saptanabilene kadar çoğaltılan deoksiribonükleik aside (DNA) yükseltmek için PCR teknolojisini kullanır. PCR testi, Şubat 2020'de kullanıma izin verildiğinden beri COVID-19 teşhisi için altın standart test olmuştur. Doğru ve güvenilirdir.

Kimler COVID-19 için test yaptırmalıdır?

 

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuz COVID-19 için test önerebilir:

Ateş veya titreme.

Öksürük.

Nefes darlığı veya nefes almada zorluk.

Tükenmişlik.

Kas veya vücut ağrıları.

Baş ağrısı.

Yeni tat veya koku kaybı.

Boğaz ağrısı.

Tıkanıklık veya burun akıntısı.

Mide bulantısı ya da kusma.

İshal.

COVID-19 olan herkes semptom geliştirmez. Ve tüm semptomatik insanlar yukarıda listelenen semptomların hepsini geliştirmez. COVID-19 pandemisi sırasında kendinizi iyi hissetmiyorsanız, aşılanmış olsanız bile lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

 

TEST DETAYLARI

COVID-19 PCR testinin üç temel adımı vardır:

Örnek toplama: Bir laboratuvar görevlisi, burnunuzda bulunan solunum materyalini toplamak için bir çubuk kullanır. Swab, burnunuza giren uzun, esnek bir çubuk üzerinde yumuşak bir uçtur. Burun deliklerinizin hemen içinde bir numune toplayan burun sürüntüleri ve toplama için burun boşluğuna daha fazla giden nazofaringeal sürüntüler dahil olmak üzere farklı tipte burun sürüntüleri vardır. Her iki sürüntü türü de COVID-19 PCR testi için materyal toplamak için yeterlidir. Toplamadan sonra, swab bir tüp içinde kapatılır ve daha sonra bir laboratuara gönderilir.

Ekstraksiyon: Bir laboratuvar bilimcisi numuneyi aldığında, numunedeki materyalin geri kalanından genetik materyali izole eder (özütler).

PCR: PCR adımı daha sonra özel kimyasallar ve enzimler ve termal döngüleyici adı verilen bir PCR makinesi kullanır. Her ısıtma ve soğutma döngüsü, test tüpündeki hedeflenen genetik materyalin miktarını arttırır (büyütür). Birçok döngüden sonra, test tüpünde SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin küçük bir bölümünün milyonlarca kopyası bulunur. Örnekte SARS-CoV-2 varsa, tüpteki kimyasallardan biri floresan ışık üretir. Yeterince güçlendirildiğinde, PCR makinesi bu sinyali algılayabilir. Bilim adamları, sinyali pozitif bir test sonucu olarak yorumlamak için özel bir yazılım kullanır.

 

SONUÇLAR VE TAKİP

COVID-19 PCR test sonuçları ne anlama geliyor?

Pozitif bir test sonucu, muhtemelen SARS-CoV-2 enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni asemptomatik enfeksiyon olabilir, ancak semptomlarınız varsa bu enfeksiyona COVID-19 denir. Çoğu insanın hafif hastalığı vardır ve evde tıbbi bakım olmadan güvenle iyileşebilir. Belirtileriniz kötüleşirse veya sorularınız veya endişeleriniz varsa sağlık uzmanınıza başvurun.

 

Negatif bir test sonucu, numunenizin toplandığı sırada muhtemelen SARS-CoV-2 enfeksiyonunuz olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, COVID-19'a sahip olmanız ancak test tarafından virüsün tespit edilmemesi mümkündür. Örneğin, yakın zamanda enfekte olduysanız ancak henüz semptomlarınız yoksa veya test edilmeden önce bir haftadan daha uzun bir süredir COVID-19'unuz varsa bu olabilir. Negatif bir test, herhangi bir süre için güvende olduğunuz anlamına gelmez: Testinizden sonra COVID-19'a maruz kalabilir, enfekte olabilir ve SARS-Cov-2 virüsünü başkalarına bulaştırabilirsiniz.

 

Testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızla konuşun, evde kalın ve kendinizi diğerlerinden ayırın. Testiniz negatifse, kendinizi ve başkalarını COVID-19'a yakalanmaktan korumak için adımlar atmaya devam edin. Testiniz pozitif çıkarsa ne yapacağınız ve COVID-19 ile enfekte olmayı önlemenin yolları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Koronavirüs test sonuçlarını almak ne kadar sürer?

Test sonuçlarınızı numune alınıp , pcr makinesine yerleştirildiktem sonra 2 saat içinde alabilirsiniz.

 

COVID-19 geçirdikten sonra ne kadar süre pozitif test çıkabilir?

PCR testi çok hassas olduğu için çok az miktarda virüs materyalini tespit edebilir. Bu, testin, COVID-19'dan kurtulduktan ve artık bulaşıcı olmadıktan sonra bile SARS-CoV-2 virüsünün parçalarını algılamaya devam edebileceği anlamına gelir. Dolayısıyla, SARS-CoV-2 virüsünü başkalarına bulaştıramasanız bile,  COVID-19 geçirdiyseniz pozitif test etmeye devam edebilirsiniz.

 

Bağışıklığı baskılanmış bireylerde uzun süreli enfeksiyon, bulaşıcı virüsü aylarca saçtıkları yerde ortaya çıkabilir. Ayrıca, sağlıklı insanlar yeniden enfekte olabilir. SARS-CoV-2 için pozitif test ederseniz ancak COVID-19'dan iyileştiğinizi düşünüyorsanız, lütfen bir sağlık kuruluşu ile görüşün.

 

EK DETAYLAR

COVID-19 için PCR ve antijen testleri arasındaki fark nedir?

COVID-19 için iki tür test vardır: PCR testi ve antijen testi.

 

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR). Bu, asıl virüsün genetik materyalinin veya parçalanırken parçalarının varlığını test eder. PCR, aktif enfeksiyonu tespit etmek için en güvenilir ve doğru testtir. PCR testlerinin gerçekleştirilmesi genellikle saatler sürer, ancak bazıları daha hızlıdır.

Antijen testi: Bu, virüsün yüzeyinde antijen adı verilen protein parçalarını tespit eder. Antijen testleri tipik olarak sadece 15 ila 30 dakika sürer. Hızlı antijen testleri, vücudunuzda en fazla virüsün bulunduğu semptomların başlamasından sonraki birkaç gün içinde kullanıldığında en doğru sonuç verir.

Hangi COVID testi daha doğrudur?

Antijen testi tipik olarak daha hızlıdır ancak PCR testinden daha az hassastır. Antijen testi PCR kadar doğru olmadığından, bir antijen testi negatifse, sağlık uzmanınız negatif antijen testi sonucunu doğrulamak için bir PCR testi isteyebilir.

 

COVID-19 için nerede test yaptıracağımı nasıl öğrenebilirim?

COVID-19 semptomlarınız varsa veya semptomları olan veya testi pozitif çıkan kişilere maruz kaldıysanız, test yaptırıp emin olabilirsiniz

 

Test yaptırmak için Avicenna hastanesine 7/24 gelebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...