BOYUN (Cervical) DOPPLERİ

BOYUN (Cervical) DOPPLERİ

BOYUN (Cervical) DOPPLERİ

Boyun (Karotis ) dopler ultrasonu, boyundaki kanı kalpten beyne taşıyan karotid arterlerin resimlerini üretmek için ses dalgalarını kullanır.  kan damarından kan akışını gösterir .eğer kan akışı azalırsa damarın tıkanma durumuna göre baş ağrısı,baş dönmesi,felç gibi hastalıklara neden olabilir

Boyun doplerinin yapılması çok kolaydır,hiçbir acı ve ağrı vermez,verdiği bilgi aşırı değerlidir,felç geçirmeden damarın darlık oranı belirlenip damar cerrahları tarafından ameliyat edilerek ,felç olmaktan hasta kurtulur.

 

Bu prosedür için çok az veya hiç özel hazırlık gerekmez. Takıları evde bırakın ve bol, rahat giysiler giyin. Bol, açık yakalı bir gömlek veya bluz idealdir.

 

Boynun her iki yanında bulunan ve kalpten beyne kan taşıyan vücudun iki karotid arterinin ultrasonografisi, bu kan damarlarının ayrıntılı resimlerini ve içinden akan kan hakkında bilgi verir.

 

Ayrıca, hastanın yüksek tansiyonu veya boyunda stetoskopla duyulan anormal bir ses varsa da yapılabilir. Bazı durumlarda koroner arter baypas ameliyatına hazırlık amacıyla da yapılır. Karotis ultrason dopler gerektiren diğer risk faktörleri şunlardır:

 

- Şeker hastalığı

- Yüksek kan kolesterolü

- Ailede inme veya kalp hastalığı öyküsü

 

Ultrason dopler  muayeneleri harekete karşı çok hassastır ve hareketli veya ağlayan  çocuklarda muayene sürecini uzayabilir. Sorunsuz bir deneyim sağlamak için, prosedürü çocuğa tetkikden önce açıklamak genellikle yardımcı olur. Çocuğun dikkatini dağıtmak ve zamanın hızlı geçmesini sağlamak için kitaplar, küçük oyuncaklar, getirebilirsiniz. Cep telefonunda sevdiği filimleri açabilirsiniz.