Covid19 da Nörolojik ve Psiyatrik Problemler

Covid19 da Nörolojik ve Psiyatrik Problemler

Covid19 da Nörolojik ve Psiyatrik Problemler

Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry  dergisinde yayınlanan Yeni araştırmalar, koku almama ve depresyon gibi nörolojik ve psikiyatrik semptomların covid-19'lu kişilerde yaygın olduğunu belirtiyor.  

30 ülkeden yapılan araştırmalar, Temmuz 2020'ye kadar olan veriler de dahil olmak üzere, toplam 105.638 kişiyi içeriyordu. 

 

University College London'dan Jonathan Rogers, "Şiddetli covid-19 vakalarında nörolojik ve psikiyatrik semptomların daha yaygın olacağını bekliyorduk, ancak bunun yerine bazı semptomların hafif vakalarda daha yaygın göründüğünü gördük" dedi. 

"Kovid-19'un ruh sağlığını ve beyni etkilediği görülüyor,

 

En yaygın nörolojik ve psikiyatrik semptomlar, hastalığı olan kişilerin yüzde 43'ü tarafından bildirilen anosmi - koku kaybı, halsizlik (yüzde 40), yorgunluk (yüzde 38), tat kaybı (yüzde 37), kas ağrısıydı. (yüzde 25), depresyon (yüzde 23), baş ağrısı (yüzde 21) ve anksiyete (yüzde 16).

 

 

Veri setindeki vakaların yüzde 1,9'unda görülen iskemik inme, hemorajik inme (yüzde 0,4) ve nöbet (yüzde 0,06) gibi majör nörolojik durumlar daha nadiren meydana geldi. 

Bununla birlikte, çalışma, hastaneye kaldırılmayan semptomatik akut covid-19'lu kişilerde nörolojik semptomların hala yaygın olduğunu buldu.

 

Bu grupta yüzde 55'i yorgunluk, yüzde 52'si koku kaybı, yüzde 47'si kas ağrısı, yüzde 45'i tat kaybı ve yüzde 44'ü baş ağrısı bildirdi.

 

Araştırmacılar, kritik bakımdaki bir hasta tarafından hafif semptomlar bildirilmeyebileceğinden, bu tür semptomların ciddi vakalarda da yaygın olmasının mümkün olduğunu söyledi.

 

İnceleme, nedensel mekanizmaları araştırmazken, araştırmacılar, iltihaplanma veya beyne oksijen iletiminin bozulması dahil olmak üzere birkaç olası açıklama önerdiler.

 

Araştırmacılar, küresel pandemi bağlamıyla ilgili psikososyal faktörlerin de rol oynayabileceğini söyledi. Bunun nedeni, akut hastalığı olan kişilerin ailelerini veya arkadaşlarını göremedikleri zaman kendilerini izole hissedebilmeleri olabilir; bu da, depresyon ve anksiyetenin neden covid-19'lu kişilerle ilgili bazı çalışmalarda diğer viral hastalıklara göre daha yaygın olduğunu açıklayabilir.

 

Çalışmanın yazarlarından biri olan Birleşik Krallık Edinburgh Üniversitesi'nden Alasdair Rooney, "Dünya çapında milyonlarca insanın enfekte olmasıyla, daha nadir görülen semptomlar bile normal zamanlardan çok daha fazla insanı etkileyebilir" dedi.

 

Dergi referansı: Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, DOI: 10.1136/jnnp-2021-326405