PENİSİLİN TESTİ

PENİSİLİN TESTİ

Penisilinler toplumda sık olarak allerjik reaksiyonlara neden olan ilaç grubundandır. Daha önce penisilin hiç kullanmamış kişilerde penisilin allerjisi olmaz. Ancak daha önce kullanmış ise ve duyarlılık gelişmiş ise bu kişilerde allerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Burada penisilin allerjileri konusunda yapılması gerekenleri anlatacağız.

1. Uygulanacak penisilin ilacının biraz sulandırılması yolu ile cilt altına yapılan testler doğru değildir. Test yapılması gerekli ise mutlaka özel test solüsyonları ile yapılmalıdır.

2. Daha önce penisilin allerjisi tanımlamayan ve penisilin kullanmış kişilere test yapılması gerekli değildir. Tek önerimiz penisilinli ilaçları hekim bulunan ve gerekli müdahele önlemlerinin alındığı ortamlarda yapılması ve işlemden sonra bir süre bu ortamda olası reaksiyonlara karşı beklenilmesidir.

3. Uzun süreler penisilin kullanılsa ve allerjik reaksiyonlar gözlenmese bile ilerleyen dönemlerde allerjik reaksiyon ihtimali çok azda olsa vardır. Bu nedenle yukarıdaki bilgilere göre hareket edilmesi önerilir.