Sünnet Nedir?

Sünnet Nedir?

Sünnet, sünnet derisinin insan penisinden çıkarılmasıdır. Topikal, lokal ve genel anestezi altında yapılabilir.  İşlem genellikle dinsel veya kültürel nedenlerle bebeklere ve çocuklara yapılan cerrahi müdahaledir.  Tıbbi olarak sünnet, diğer tedavilerle düzelmeyen problemli fimosis ve balanopostit vakaları ve kronik idrar yolu enfeksiyonları (İYE) için bir tedavi seçeneğidir.  Bazı genital yapı anormallikleri veya genel sağlık durumunun kötü olduğu durumlarda kontrendikedir

 

Dünya sağlık örgütüne göre ,sünnet Sahra altı Afrika'da  HIV enfeksiyonu riskini azaltır. Sonuç olarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), HIV oranlarının yüksek olduğu bölgelerde kapsamlı bir HIV önleme programının parçası olarak sünnetin değerlendirilmesini önermektedir. Sünnet ayrıca kansere neden olan insan papilloma virüsü (HPV),  ve idrar yolu enfeksiyonu  oranlarının azalmasıyla ilişkilidir. Ayrıca fimozisi etkin bir şekilde tedavi ederek penis kanseri riskini azaltır.  Bu koşulların önlenmesi, Batı dünyasında bebeklerin rutin sünnet edilmesi için bir gerekçe olarak görülmemektedir.  Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlarla ilgili çalışmalar da sünnetin koruyucu olduğunu göstermektedir Prosedür deneyimsiz bir operatör tarafından steril olmayan koşullarda yapıldığında komplikasyon oranları daha yüksektir.  Sünnetin cinsel işlev üzerinde olumsuz bir etkisi yok gibi görünmektedir. 

 

Dünya genelindeki erkeklerin tahmini üçte biri sünnetli. Sünnet en çok Müslümanlar ve Yahudiler (dinsel nedenlerle neredeyse evrenseldir) ve Amerika Birleşik Devletleri, Güneydoğu Asya'nın bazı kısımları ve Afrika'da yaygındır Yahudilikde  din hukukunun bir parçasıdır ve İslam, Kıpti Hıristiyanlık ve Etiyopya Ortodoks Kilisesi'nde yerleşik bir uygulamadır.